Kamienica
Strona g³ówna O Paczkowie Nasze so³ectwa Kamienica
Kamienica (dawna nazwa Kempitz - 1300 r., nastêpnie Kamitz do 1936 r., potem Grenstol) jest najdalej wysuniêt± miejscowo¶ci± na zachodzie województwa opolskiego. Le¿y na podsudeckim trakcie z Nysy do K³odzka w odleg³o¶ci 28 km od Nysy, 16 km od Otmuchowa, 25 km od K³odzka, na p³d-zach. od Paczkowa , przy granicy z Czechami.
Wie¶ le¿y na Przedgórzu Paczkowskim, który jest lekko sfalowanym
p³askowy¿em o typowo podgórskim krajobrazie ci±gn±cym siê w±skim pasmem
pomiêdzy obni¿eniem otmuchowskim na pó³nocy, Sudetami Wschodnimi na
po³udniu, Górami Opawskimi na wschodzie. Jest jednym z 11 so³ectw
wchodz±cych w sk³ad Gminy Paczków, usytuowanej na terenie o charakterze
przemys³owo-rolnym. Do kamienicy przylegaj± wsie: Kozielno, Unikowice,
Go¶cice a reszta to granica pañstwa.
Kamienica jest najwiêksz± wsi± w gminie Paczków pod wzglêdem powierzchni jak i liczby mieszkañców. Wie¶ zamieszkuje 1200 mieszkañców, co stanowi 23% ludno¶ci wiejskiej w gminie. Powierzchnia ogó³em wynosi 1278 ha (ca³a gmina 7970 ha) w tym 1174 ha to u¿ytki rolne.
Kamienica zosta³a za³o¿ona na terenie le¶nym, o czym ¶wiadczy 68% gleb powsta³ych pod wp³ywem ro¶linno¶ci le¶nej- g³ównie lasów iglastych. Usytuowana jest na wa¿nej trasie turystycznej wiod±cej z Górnego ¦l±ska do Kotliny K³odzkiej. Obecnie wie¶ zosta³a odci±¿ona z ruchu samochodowego, dziêki oddanej do u¿ytku w lipcu 1999r. obwodnicy biegn±cej poza jej terenem. Wie¶ ci±gnie siê na d³ugo¶ci 5 km. Le¿y za¶ na wysoko¶ci 240- 300 m. npm. Na terenie najwiêkszej erozyjnej doliny w¶ród po³udniowych dop³ywów Nysy K³odzkiej.
Kamienica wyd³u¿ona jest zgodnie z kierunkiem przep³ywaj±cej przez ni± rzeki Kamienicy tj. z po³udniowego- zachodu na pó³nocny- wschód. Na ca³ej d³ugo¶ci uk³ad rzeki pokrywa siê z osi± drogi. Rzeka przep³ywaj±ca przez wie¶ to ciek trzeciego rzêdu a najwiêksze jego dop³ywy to potoki: Olchowiec i Wierzbica znajduj±ce siê miêdzy Go¶cicami a Kamienic±. Znaczenie drogi biegn±cej przez Kamienicê wzros³o od 1917 r, kiedy Paczków uzyska³ ³±czno¶æ pocztow± z Nys± i K³odzkiem. Droga otrzyma³a tward± nawierzchniê ok. 1840 r. W okresie miêdzywojennym uruchamiano liniê autobusow± z Paczkowa do Z³otego Stoku.
We wsi znajduje siê Ko¶ció³ ¶w. Jerzego, który wewn±trz posiada barokowo-rokokowe wyposa¿enie z XVIII/XIX w. (o³tarze, obrazy, rze¼by, ambona, organy, chrzcielnica). Ko¶ció³ otacza mur kamienny z dwiema bramami - jedna z XVI w, przebudowana w XVIII w. z renesansow± attyk±, druga z XVIII w. ze stoj±c± obok drewnian± wie¿yczk±. Przy murze figura ¶w. Jana Nepomucena z roku 1801 i krzy¿ pokutny. Obok ko¶cio³a plebania z 1 po³. XIX w. We wsi s± stare domy mieszkalne z 1 po³. XIX w. i dwie barokowe kapliczki figuralne.
Paczków i Kamienicê oswobodzi³a 245 Dywizja Piechoty, dowodzona przez genera³a majora W³adimira Rodionowa (11 Korpus piechoty)- Bohatera Zwi±zku Radzieckiego. W ci±gu nastêpnych tygodni i miesiêcy do Kamienicy zaczêli nap³ywaæ pierwsi osadnicy, g³ównie z ¯ywiecczyzny. Wie¶ by³a siedzib± gminy. Pierwszym wójtem by³ Franciszek Wrona. Od 1945 r. zaczê³a funkcjonowaæ szko³a podstawowa, która po 10 latach przebudowy funkcjonuje do dzi¶- obecnie sze¶cioletnia szko³a podstawowa.
¯ycie kulturalne wsi i gminy zosta³o wzbogacone przez powstanie w 1946 r. i rozpoczêcie dzia³alno¶ci Publicznej Biblioteki Gromadzkiej oraz gminnej ¶wietlicy, bêd±cej odpowiednikiem dzisiejszego Wiejskiego Domu Kultury. ¦wietlica prowadzi³a o¿ywion± dzia³alno¶æ nie tylko na terenie gminy, lecz równie¿ województwa. Dzia³a³ tu ludowy zespó³ pie¶ni i tañca, teatr ma³ych form, teatr doros³ych. Zespo³y uczestniczy³y w konkursach w Nysie i Opolu zdobywaj±c sukcesy w latach 1950-1956. Dom kultury i biblioteka prowadz± swoj± dzia³alno¶æ po dzieñ dzisiejszy. W 1946 r. powsta³o pierwsze w regionie przedszkole, które po wprowadzeniu reformy o¶wiaty we wrze¶niu 2000 roku zosta³o przeniesione do budynku szko³y. Jedn± z pierwszych organizacji powsta³ych na terenie wsi by³o Ko³o gospodyñ Wiejskich - pierwsze na ziemi nyskiej (1946) oraz Ochotnicza Stra¿ Po¿arna i LZS (1950). Organizacje te funkcjonuj± do dzi¶. Mieszkañcy maj± na miejscu punkt lekarski, sklepy, wiejski dom kultury, bibliotekê, szko³ê, ko¶ció³, przedszkole.