Nie daj się oszukać metodą na wnuczka - bądźmy ostrożni!
Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Nie daj się oszukać metodą na wnuczka - bądźmy ostrożni!
Data publikacji: 29.11.2013
Mimo licznych apeli, spotkań profilaktycznych oraz informacji ze strony Policji, wciąż starsze osoby padają ofiarami oszustw na tzw. wnuczka.
Kolejny raz sprawcy wykorzystali życzliwość kilku mieszkańców Gminy Paczków. Tym razem przekonywali, że kwota jest niezbędna do tego, aby załatwić interes w Anglii na przywóz samochodu.
Przestępcy posługują się różnymi metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych. Cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną sprawcy pełniącego rolę tzw. ?telefonisty?. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu.
Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. W rozmowie ?telefonista? prosi o udzielenie pilnej pożyczki.
Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane:
- ?na maklera, inwestycje giełdowe? ? ?telefonista? mówi, że znajduje się w biurze maklerskim i pilnie potrzebuje pieniędzy na inwestycję giełdową, bo inaczej straci dużą sumę pieniędzy. Po odbiór gotówki wysyła kogoś podającego się za ?maklera giełdowego?,
- ?na wypadek? ? ?telefonista? informuje, że spowodował wypadek samochodowy i pilnie potrzebuje pieniędzy na zapłacenie ofierze wypadku, aby uniknąć wezwania policji i rozprawy sądowej,
-?na porwanie? ? rolę ?telefonisty? pełni kobieta podająca się za córkę lub wnuczkę informując, że została porwana i musi zapłacić okup,
- ?na zwrot długu znajomemu? ? ?telefonista? informuje, że zaciągnął u znajomego pożyczkę i w związku z nieszczęśliwym zdarzeniem tamtej osoby musi szybko zwrócić dług. Następnie po odbiór pieniędzy od oszukiwanej osoby przychodzi rzekomy znajomy, który potwierdza swoją ciężką sytuację finansową.
- ?na zakup nieruchomości lub ruchomości? ? ?telefonista? informuje, że jest w trakcie dokonywania bardzo korzystnej transakcji np. u notariusza i pilnie potrzebuje brakującej kwoty na jej sfinalizowanie.
Kiedy oszustowi udaje się nakłonić osobę pokrzywdzoną do ?udzielenia pożyczki? informuje, że nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy i podaje sposób przekazania gotówki. Przestępcom chodzi o to, aby skłonić ofiarę do przekazania pieniędzy nieznajomemu, mimo że będzie widziała oszusta po raz pierwszy w życiu.
?Pożyczki?, na prośbę ?telefonisty?, często są w formie przelewów bankowych na podane konta, przelewów błyskawicznych (usługa Poczty Polskiej), jak również przelewów za pośrednictwem instytucji przekazujących pieniądze na odległość (np. Western Union).
W przypadku przelewów dokonywanych za pośrednictwem Poczty Polskiej lub Western Union oszust tzw. "telefonista" dzwoni i namawia osobę oszukiwaną do podania kodu, umożliwiającego oszustowi natychmiastowe podjęcie pieniędzy w dowolnym urzędzie pocztowym lub placówce Western Union.
Po wyłudzeniu pieniędzy ?telefonista?, chcąc zyskać na czasie, telefonicznie potwierdza odbiór gotówki i kolejny raz zapewnia o bardzo szybkim i osobistym zwrocie pożyczki. Takie zachowanie powoduje, że oszukani uświadamiają sobie fakt, że padli ofiarą przestępstwa dopiero, gdy nie następuje zwrot pieniędzy w obiecanym terminie.
Oszuści wykonują do swoich ofiar bardzo dużo połączeń telefonicznych, w krótkich odstępach czasu w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy. Takie częste telefony mają, także utrudnić osobie oszukiwanej nawiązanie kontaktu z członkami rodziny, rzekomo proszącymi o pomoc finansową.
Złodzieje i oszuści ogarnięci chęcią uzyskania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia. Bardzo często w swoich działaniach manipulują ludźmi i żerują na uczuciach starszych, wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję ? tel. 997.