Zarządzenie kryzysowe ostrzega - gorsza jakość powietrza
Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zarządzenie kryzysowe ostrzega - gorsza jakość powietrza
Data publikacji: 16.01.2013
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że 15 stycznia na terenie powiatu krapkowickiego wystąpiło przekroczenie poziomu pyłu zawieszonego PM-10 w powietrzu. Oznacza to, że pogorszyła się jakość powietrza na Opolszczyźnie i istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego.
Pomiaru dokonano w stacji pomiarowej w Zdzieszowicach. Przy obecnych warunkach pogodowych średnie stężenie pyłu zawieszonego PM-10 zawartego w powietrzu osiągnęły wczoraj 211?g/m?, podczas gdy norma przewiduje maksymalnie 200?g/m?. Powodów do paniki nie ma, jednak warto zapoznać się z zaleceniami służb środowiskowych i przedsięwziąć działania, które zahamują tę tendencję wzrostową.
Przyczyną złej jakości powietrza jest przede wszystkim emisja zanieczyszczeń z indywidualnych gospodarstw domowych, co przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych, związanych z bezwietrzną lub prawie bezwietrzną pogodą i brakiem opadów atmosferycznych, podniosło poziom pyłów w powietrzu. Wpływ na zaistniałą sytuację ma np. spalanie w wielu gospodarstwach domowych paliw o bardzo złej jakości oraz odpadów, które nie powinny być w ten sposób utylizowane.
Biorąc pod uwagą wysokie poziomy stężeń pyłu PM-10 uzyskane na pozostałych stacjach automatycznych oraz niekorzystne warunki meteorologiczne, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczeń na większym obszarze województwa opolskiego. Możliwe jest też wystąpienie przekroczenia poziomu alarmowego (300?g/m?). Przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM 10 (tj.200?g/m?) wiąże się z ryzykiem wystąpienia przez 3 kolejne doby niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zwiększa ilość przypadków chronicznego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płucnej, astmy oskrzelowej i innych schorzeń. Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej)
- osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze;
- osoby wykonujące znaczny wysiłek na wolnym powietrzu (np.: ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia. Osobom szczególnie narażonym zaleca się unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu;
Wobec zaistniałej sytuacji, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - w imieniu Wojewody Opolskiego - zwraca się z apelem do mieszkańców województwa o:
- ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych i korzystanie z transportu zbiorowego;
- ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowania do celów grzewczych gazu ( w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych;
- rezygnacje ze spacerów z dziećmi;
- unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.
Szczegółowe informacje na temat jakości powietrza na terenie województwa opolskiego dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.