Wiosenny apel: nie wypalajmy traw!

Strona g³ówna Dla Mieszkañców Aktualno¶ci Wiosenny apel: nie wypalajmy traw!

Wiosna powoli budzi siê do ¿ycia, a wraz z ni± pojawia siê ryzyko wystêpowania jednego z najniebezpieczniejszych "zabiegów" rolniczych - wypalania traw.

Wypalanie traw mo¿na zaobserwowaæ na obszarach nieu¿ytków, ³±k, pól uprawnych, a nawet przydro¿nych rowów i polnych miedz. Zdaniem niektórych, proceder ten ma na celu pozbycie siê pozosta³o¶ci uschniêtych ro¶lin i przygotowanie pola do zasiewu poprzez spulchnienie gleby, pozyskanie nawozu z popio³u i ³atwe pozbycie siê uci±¿liwych chwastów.

W rzeczywisto¶ci wypalanie traw czy ¶ciernisk, wbrew obiegowym opiniom, wcale nie poprawia ¿yzno¶ci gleby. Wrêcz przeciwnie -  popió³ j± zakwasza, sk³adniki spalonej bezu¿ytecznie biomasy zamiast wzbogaciæ pod³o¿e ulegaj± spaleniu, a dodatkowo gin± bakterie i drobnoustroje oraz inne organizmy i zwierzêta ¿yj±ce w glebie. Je¶li dodamy do tego k³êby powstaj±cego dymu, który powoduje zanieczyszczenie powietrza i wzmaga efekt cieplarniany, ³atwo bêdzie nam zrozumieæ bij±cych na alarm ekologów, którzy twierdz±, ¿e dla ¶wiata przyrody wypalanie traw to prawdziwa katastrofa ekologiczna.

Problem powtarza siê co roku w porze wiosennej, zanim jeszcze wegetacja rozpocznie siê na dobre. Ogieñ, który p³onie na ³±kach i nieu¿ytkach nie tylko zabija wszystko, co spotka na swojej drodze, ale te¿ ³atwo mo¿e wymkn±æ siê spod kontroli i spowodowaæ wiele szkód. W Polsce wypalanie traw uznawane jest za tani±, ³atw± i skuteczn± metod± na pozbycie siê chwastów i ich nasion, a ten naprawdê jest szkodliwym prze¿ytkiem utrwalonym w przyzwyczajeniach wielu rolników. Trzeba pamiêtaæ, ¿e ogieñ wyja³awia glebê. Jest to najgorsza opcja przygotowania gleby do nowego cyklu, bo w czasie wypalania ginie ca³a mikroflora i mikrofauna, które o¿ywiaj± glebê.

W ostatnich dniach problem wypalania traw pojawi³ siê we wsi ¦cibórz w okolicach kana³u ulgi i na wa³ach Jeziora Otmuchowskiego. Miejmy nadziejê, ¿e te "rolnicze zabiegi" nie bêd± u nas czêstym zjawiskiem. Uprzedzaj±c jednak fakty, apelujemy do wszystkich mieszkañców naszej gminy - NIE WYPALAJMY TRAW! Ten proceder nie tylko nie jest skutecznym sposobem u¿y¼niania gleby, ale przede wszystkim jest niezwykle niebezpieczny - niszczy ¶rodowisko naturalne, zabija zwierzêta, a mo¿e zagra¿aæ równie¿ ludziom!

Wypalanie traw oprócz tego, ¿e jest naprawdê niebezpieczne i niekorzystne dla ¶rodowiska, jest te¿ prawnie zabronione i skutkuje sankcjami. W ustawie o ochronie przyrody czytamy, ¿e "kto wypala ³±ki, pastwiska, nieu¿ytki, rowy, pasy przydro¿ne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu lub grzywny". Nieskuteczne, niebezpieczne, tragiczne w skutkach dla przyrody i zakazane przez prawo - tak w skrócie scharakteryzowaæ mo¿na wypalanie traw. Czy warto? Odpowied¼ jest jednoznaczna.  

Warto w tym miejscu zacytowaæ s³owa piosenki "Mój mi³y rolniku" zespo³u "¯ywio³ak", która coraz czê¶ciej go¶ci na antenach polskich rozg³o¶ni radiowych. Zanim zdecydujemy siê na wypalanie traw, mo¿e dobrze by³oby przypomnieæ sobie jej tekst...   

"(...) I pos³uchaj mój rolniku co Ci jeszcze tutaj powiem

£atwiej jest zapaliæ trawê ni¿ przewidzieæ po¿ogê

W Le¶nych Dziadach, Ubo¿êtach ogieñ budzi trwogê

Zawiruj± Po³udnice gdy to pójdzie w z³± stronê (...)

Wypalanie trawy jest nielegalne!

Jak siê rozniesie to przyniesie skutki fatalne! (...)"

Otwórz